İçeriğe geç

Bu site 6 Şubat 2023 depreminin yaralarını sarmak için hazırlanmıştır.

Bir Kira Bir Yuva Nedir?

Bir Kira Bir Yuva, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası tarafından 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin ardından evini kaybetmiş yurttaşlar ile kira desteği vermek ya da boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen yurttaşları buluşturmak için başlatılan bir dayanışma kampanyasıdır. Bu kampanya 30 Ekim İzmir depreminde edinilen tecrübe ve oluşturulan bilgisayar yazılımı üzerine inşa edilmiştir.

Kampanya çerçevesinde ihtiyaç talepleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanmaktadır. Kampanyanın teknik altyapısı İhtiyaç Haritası tarafından oluşturulmuştur.

Bir Kira Bir Yuva kapsamında üç ay için sağlanan 10 bin TL, destek depremzedelerimizin yeni bir düzen kurabilmesi için can suyudur. Kira ve diğer temel ihtiyaçlar için kullanılabilir.

Bir Kira Bir Yuva Kampanyası, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızı 10 bin TL ve üzeri destek veren yardımsever vatandaşlarımızla aracısız olarak buluşturmaktadır.

Bir Kira Bir Yuva Nasıl Çalışır?

Bir Kira Bir Yuva, deprem nedeniyle evsiz kalan yurttaşlar ile kira desteği vermek ya da boş durumdaki evini kullanıma açmak yurttaşları doğrudan bir araya getiren bir dayanışma kampanyasıdır.

Bir Kira Bir Yuva Kampanyasına
Nasıl Başvurabilirim?

Kampanya için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası tarafından hazırlanan web sitesine www.birkirabiryuva.org adresinden ulaşılıyor. Kampanyanın sayfasında kullanıcılara yönelik “Kira Desteği Almak İstiyorum”, “Kira Desteği Vermek İstiyorum” ve “Evim Kullanılsın İstiyorum” başlıklı butonlar yer alıyor. Kira desteği vermek isteyen vatandaşlar yapacağı yardım miktarı ve kişisel bilgilerini buradaki formlara işliyor. Kullanıma uygun boş durumda evi olan ev sahipleri de evlerini afetzedeler ile paylaşma yönündeki beyanını ve istenen diğer bilgileri doldurarak kampanyadaki yerini alabiliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkileri ise desteğin ihtiyaç sahiplerine doğrudan ulaştırabilmesi için katılımcılar arasındaki iletişimi sağlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kampanyanın tüm ihtiyaç sahiplerine eksiksiz bir şekilde duyurulabilmesi deprem bölgesindeki diğer belediyelerle eşgüdüm içerisinde çalışmaktadır.


İş Birliğiyle

Hasarlı Bina Toplanma Alanı Deprem Şiddeti

Şehirlerin Ev İhtiyacı

Toplam Ev İhtiyacı
30.934
Kira Desteği Veren Kişi
9.597
Toplam Destek
413.775.905 ₺
Paylaşılan Ev
4.411

İş Birliğiyle